O herbacie z cytryną

filiżankaCatherine Devrye, profesjonalny mówca, autorka bestselleru „Good Service is Good Bussines”  spisała w formie wykładów 52 rady, które mają pomóc odnieść w życiu sukces. Recepta jakich wiele? Niezupełnie.

Nawet jeśli nie zamierzasz zakładać biznesu, albo za swój sukces uznałaś rodzinę i dobry związek, przeczytaj tę książkę, bo jest jak herbata z cytryną w jesienny lub zimowy wieczór: koi i ogrzewa.
Zbawienne rady w stylu „Nawet Bóg nie zdążył ze stworzeniem świata do piątku” albo „Nie zrobisz kroku do przodu, spoglądając wstecz” choć nieodkrywcze, sprawiają, że powraca się do pionu, znajduje odpowiednie miejsce dla zdarzeń i rzeczy.

To książka dla tych, którzy nie radzą sobie z rzeczywistością, ale i tych, którzy chcą się na chwilę zatrzymać i przypomnieć o rzeczach prostych, o których jednak wciąż zapominamy. O tym, że mamy jedno życie i od nas zależy, jak je przeżyjemy. O tym, że najważniejsze rzeczy to nie rzeczy.

To kolejny amerykański podręcznik o tym, „jak żyć”, ale daleki od psychologizujących mądrości, oparty na wydarzeniach z życia autorki lub jej przyjaciół. Są tam też użyteczne rady biznesowe, rozpisane w barwną opowieść, zatem ta książka może spodobać się prowadzącym mniejszą lub większą  firmę: „Jeśli myślisz, że klient jest nieważny, spróbuj przetrwać bez niego”  albo „Zawodzą ludzie, nie firmy”. Warto do tej książki powracać, bo łatwo zapomnieć w codziennej gonitwie o tym, co ważne i najważniejsze.

Jedna z moich ulubionych rad-opowieści nosi tytuł: „Każdy może być wielki, bo każdy może być użyteczny”. Oto fragment:

O Martinie Lutherze Kingu i jego ogromnym wkładzie w rozwój praw człowieka (…) mało kto nie słyszał. Niewielu jednak zna wypowiedziane przez Kinga słowa:  „Jeśli człowiek ma powołanie, by zamiatać ulice, to będzie je zamiatał tak, jak Michał Anioł malował, Beethoven komponował, a Szekspir pisał. Będzie zamiatał ulice tak dobrze, że wszyscy, zarówno w niebie, jak i na ziemi przystaną, by powiedzieć: tu mieszkał wielki zamiatacz ulic, który świetnie wykonywał swoją pracę”. King miał bez wątpienia rację, gdy powiedział: „Każdy może być wielki, bo każdy może być użyteczny”.

tekst: Renata Mazurowska

Catherine Devrye, Gorąca herbata z cytryną. 52 rady Jak odnieść życiowy sukces, przełożyła Katarzyna Bem, Wydawnictwo Jeden Świat

Dodaj komentarz