Czy Pan Bóg jest szczęśliwy?

kolakowski_czypanbogjestszczesliwy_mniejszyTo pytanie pojawia się w tytule książki Leszka Kołakowskiego wydanej przez Znak. “Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania”jest zbiorem tekstów profesora, ostatnim jakiego dokonał osobiście. Pomysł na dobry i mądry prezent.

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy? Czy Prawda ma jeszcze jakąś przyszłość? Co może nam dziś powiedzieć Kartezjusz – czterystulatek? I czy rzeczywiście diabeł kłamie również, kiedy mówi prawdę? Leszek Kołakowski, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, laureat nagrody im. Johna Klugego, autor takich książek jak bestsellerowe “Mini-wykłady o maxi-sprawach” czy “O co nas pytają wielcy filozofowie”, w ostatnim zbiorze swoich tekstów, napisanych w latach 1984-2008, odpowiada na te i wiele innych pytań. z właściwym sobie humorem i dystansem do rzeczywistości prowadzi nas przez najbardziej nawet zawiłe sprawy tego świata.

“Na czterech węgłach wspiera się ten dom, w którym, patetycznie mówiąc, duch ludzki mieszka – pisze profesor Kołakowski w jednym z esejów. – A te cztery są:

Rozum
Bóg
Miłość
Śmierć.

Sklepieniem zaś domu jest Czas, rzeczywistość najpospolitsza w świecie i najbardziej tajemnicza. Od urodzenia czas wydaje się nam realnością najzwyklejszą i najbardziej oswojoną. (Coś było i być przestało. Coś było takie, a jest inne. Coś się stało wczoraj albo przed minutą i już nigdy, nigdy nie może wrócić.) Jest zatem czas rzeczywistością najzwyklejszą, ale tez najbardziej przerażającą. Cztery byty wspomniane są sposobami naszymi uporania się z tym przerażeniem.
Rozum ma nam służyć do tego, by wykrywać prawdy wieczne, oporne na czas. Bóg albo absolut jest tym bytem, który nie zna przeszłości ani przyszłości, lecz wszystko zawiera w swoim “wiecznym teraz”. Miłość w intensywnym przeżyciu, także wyzbywa się przeszłości i przyszłości, jest teraźniejszością skoncentrowaną i wyłączoną. Śmierć jest końcem tej czasowości, w której byliśmy zanurzeni w życiu naszym, i być może, jak się domyślamy, wejściem w inną czasowość, o której nic nie wiemy (prawie nic). Wszystkie zatem wsporniki naszej myśli są narzędziami, za pomocą których uwalniamy się od przerażającej rzeczywistości czasu, wszystkie zdają się temu służyć, by czas prawdziwie oswoić.”

Leszek Kołakowski, Czy Pan Bóg jest szczęślwiy i inne pytania,
Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1258-9
Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Znak

http://www.znak.com.pl/

Dodaj komentarz